کتاب قصه های شب برای مدیران

کتاب قصه های شب برای مدیران

قصه های شب برای مدیران شما را به وجد خواهد آورد.

مطمئنم کتاب قصه های شب برای مدیران یکی از بهترین کتاب­‌هایی خواهد بود که مدیران با تجربه از شنیدن تک تک داستان­هایش لذت خواهند برد، لحظات شیرینی را تجربه می­کنند و به فکر فرو خواهند رفت.

در دنیای مدیریت صاحبنظران مختلفی هستند و گاهی نگاه آنها کاملاً متناقض با یکدیگر است. هنری مینتزبرگ متفکری دلنشین، با ذهنی بی­نظیر است که حرف­ها و آراء او حاصل سال‌­ها مشاهده و تعمّق روی بهترین سازمان­‌ها است. برخلاف بسیاری از نویسندگان و مشاورانی که با کلامشان مدیران با تجربه را تحقیر می­کنند و آتش اضطراب و نادانی به جانشان می­اندازند، سخنان مینتزبرگ برای مدیران بزرگ آرامش­‌بخش است.

مینتزبرگ، متفکری است که نه تنها سازمان را می­شناسد، بلکه انسان و جامعه را نیز می­فهمد و دغدغه اصلی او زندگی بهتر برای جامعه است. دیدگاه­‌های او فراتر از زمان خود است و در زمان‌ه­ای که سازمان­‌های امروزی حواس ما را از کار انداخته، چشمه‌­ی اشراق را در نهاد ما خشکانیده و رهایی از مسائل جاری زندگی اجتماعی را برایمان مشکل ساخته­ است، اندیشه­‌های او می‌­تواند راهگشا باشد.  او متفکری است که بسیاری از ساعات عمرش را در دل طبیعت می­گذراند، از این رو ذهنی دگراندیش و هم­‌آوا با ارغنون طبیعت دارد، شاید این یکی از دلایلی باشد که خوانندگان آثار او احساس می­کنند سخنان مینتزبرگ با طبیعتشان، یعنی طبیعت انسان، سازمان و جامعه سازگارتر است و نسیمی از آرامش برای آنان بهمراه دارد.

قصه های شب برای مدیران گزیده‌­ای از جان کلام و دیدگاه­‌های پخته مینتزبرگ است که طی سالیان سال تحصیل نموده و با زبان تمثیل و استعاره اما مختصر و مفید در قالب نوشته­‌های کوتاه جمع آوری کرده است. این کتاب به تعبیر خود مینتزبرگ، شاید مهمترین کتاب زندگی او، در آستانه هشتاد سالگی اش باشد، کتابی که با نوشته­‌های کوتاه و استعاره‌­های به یاد ماندنی، بسیاری از شنیده­‌های مرسوم در دنیای مدیریت را، زیرکانه، نقد می­کند و بسیاری از پیش­فرض‌­های شما را در هم خواهد شکست. از ویژگی­‌های این کتاب، جامعیت آن است و موضوعات گسترده‌­ای از «آموزش مدیریت» تا «سازماندهی» را از زاویه­ای متفاوت با آنچه در کتاب­‌ها و نظریه‌­های مدیریت، رایج است، پوشش می­دهد. داستان‌­هایی که ساده نوشته شده است اما برآمده از خِرَدی است که نتیجه­‌ی مشاهدات عمیق این اندیشمند خوش فکر درباره‌­ی سازمان و جامعه است و همانطور که اشاره کردم، این کتاب بدون تردید برای مدیران با تجربه، جذاب، دلنشین و آرامش بخش است.

هنری مینتزبرگ همانند فلاسفه، ثقیل و گاهی شاعرانه می­نویسد، نگارش‌­های او عمدتاً مملو از استعاره­‌ها، کنایه‌­ها و اشارات لطیف است و از یک کلمه و کنایه معنایی عمیق را مدّ نظر دارد، از این رو ترجمه آثار او کار آسانی نیست. بلکه مترجم باید آرا و نظریات او را هضم کرده و با ادبیات و عبارات او آشنا باشد. اما ما سعی کردیم تا به روان‌­ترین و گویا­ترین شکل ممکن پس از چندین بار بازنگری و بازخوانی توسط افراد مختلف و به بیانی که در زبان و فرهنگ ما قابل فهم است داستان‌­ها را ترجمه کنیم.

داستان ترجمه این اثر از آنجا آغاز شد که سرکار خانم حانیه محمدی، برای شرکت در یک کارگاه به دعوت مینتزبرگ در مونترال حضور داشتند، هنری مینتزبرگ یک جلد از این کتاب ارزشمند را با امضای خودش به ایشان اهدا کرد (تصویر پایان متن) تا به دست ما برسانند و ما ترجمه کتاب را آغاز کردیم.

به بیان خود مینتزبرگ نام «قصه­ های شب» برای این کتاب از این رو انتخاب شده است که شب هنگام پیش از خواب، برای مدیران، زمان خوبی برای تأمل و تفکر است، زمانی که از دنیای پر آشوب مدیر بودن رها شده­‌اند و اندک فرصتی برای تعمق دارند تا فردا را متفاوت آغاز کنند. امیدوارم که داستان­‌های این کتاب و تعمقات کوتاه شبانه شما را به مدیری توانمندتر و اثربخش‌­تر تبدیل کند.

اما نکته آخر! همان طور که هنری مینتزبرگ در مقدمه کتاب اشاره کرده است، تأکید می­کنم داستان اول را ابتدا، داستان پایانی را آخر و بقیه داستان­ها را با هر ترتیبی که مایل هستید مطالعه کنید.

دستخط هنری مینتزبرگ به محمدحسین نقوی و علی بابایی برای ترجمه کتاب قصه های شب برای مدیران

من محمد حسین نقوی، فارغ التحصیل دکترای سیاستگذاری علم و فناوری از دانشگاه تهران هستم. مهمترین علاقه‌های پژوهشی من: توسعه روشهای نوین برای پرورش مدیران و رهبران نوآوری؛ شناسایی دینامیک اثر گذاری احساسات بر مدیران و روش‌های تقویت هوش احساسی آنها؛ و شناسایی دینامیک تحولات ارگانیک در جوامع و سازمانها است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلمه مورد نظر خودتون رو تایپ و سپس دکمه Enter را فشار دهید

Shopping Cart