درباره ما

NMS مجموعه ای متشکل از دانش آموختگان مدیریت و سیاستگذاری از دانشگاه شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه هاروارد است که سال ها درباره شغل مدیریت و سازمان به پژوهش پرداخته اند و همراه با موسسه تعالی دانش شریف، مجموعه NMS را تشکیل داده اند تا نتایج پژوهش ها، تجربه ها و سرمایه دانشی ناشی از همکاری با موسسات بزرگ بین المللی را در اختیار سازمان های ایرانی قرار دهد.

داستان NMS

معمولا تصور می­ شود که مدیریت، شغلی منظم و  کاملاً تحت کنترل مدیر است (Management) اما اگر یک مدیر را درست در حین انجام کار مشاهده کنید، به نتیجه ­ای کاملاً متفاوت خواهید رسید، کاری پرشتاب، مملو از مزاحمت­ ها و وقفه­ های پیش­ بینی­ نشده و لزوم واکنش سریع به عوامل مختلف. از این رو برای اینکه بتوانیم ماهیت پویای شغل مدیریت را نشان دهیم از عبارت (Managing) استفاده کردیم.

Novel در لغت انگلیسی به معنای یک مفهوم یا هر چیز کاملا نو و بدیع است، مفهومی که پیش از آن نبوده است. ما معتقدیم که در یادگیری و آموزش مدیران نیازمند رویکردی کاملا بدیع، جدید و نگریستن از زاویه کاملا متفاوت هستیم، رویکردی که دانشمندانی چون هنری مینتزبرگ، لیندا هیل و … پرچمداران آن هستند. از سوی دیگر ما راه برون رفت از گره­ های موجود در سازمان ها را حرکت، تقویت دینامیک نوآوری در سازمان ها و تغییرات ارگانیک در سازمانها می دانیم. بنابراین برنامه های ما برای سازمان هایی مناسب است که دغدغه نوآوری دارند.

نگاه ما در آموزش به مدیران

یکی از مهمترین سوالات سازمانها این است که چگونه می توان آموزش و توانایی های مدیران را توسعه داد؟
ما می خواهیم در این بخش به منطق موجود در پس برنامه های آموزشی مان برای مدیران اشاره کنیم که برگرفته از یکی از نوشته های هنری مینتزبرگ در کتاب «سازمان ها مدیر می خواهند نه دانش آموخته MBA» است.

Class-managment

مدیران در کلاس درس ساخته نمی­ شوند.

چه رسد به اینکه بخواهیم در کلاس درس رهبر خلق کنیم.

اگر شغل مدیریت، یک “عمل-مهارت” است پس آن را نمی ­توان همچون یک حرفه (نظیر پزشکی) یا یک علم (نظیر ریاضی)، آموزش داد. در حقیقت، آن را اساساً نمی ­توان آموزش داد. MBA و دوره­ های مشابهی که ادعای این کار را دارند اغلب نتیجه ­ای جز افزایش غرور و بروز نتایج مخرب ندارند. برخی از بهترین مدیران و رهبران، حتی یک روز نیز در این نوع کلاس­ ها شرکت نکرده­ اند در حالیکه کم نیستند مدیران و رهبران مفتضحی که به مدت دو سال در این کلاس ­ها حضور یافته ­اند!

کلمه مورد نظر خودتون رو تایپ و سپس دکمه Enter را فشار دهید

Shopping Cart